Urug'larni taqdim etishdan o'simlik gullarining rivojlanishi. "O'simliklarning ko'payishi va rivojlanishi" atrofidagi dunyo bo'yicha dars uchun taqdimot.

Ushbu ishlanma dars xulosasi va taqdimotni o'z ichiga oladi.


"Guruh o'rganish"

Guruh tadqiqoti №1

Tadqiqot maqsadi:

    O'simlik qanday rivojlanishini bilish uchun loviya urug'ini o'stiring va etuk o'simlikni o'stiring.

    O'simliklarning o'sishi va rivojlanishi uchun suv kerakligini o'rganing va isbotlang.

Ko'rsatmalar:

    Har bir stakanning pastki qismiga paxta yostig'ini qo'ying.

    Fasol urug'ini ikki stakanga joylashtiring.

    Birinchi stakanda urug'larni quruq, suvsiz qoldiring.

    Ikkinchi stakanning pastki qismiga bir oz suv quying.

    Ikkala ko'zoynakni ham issiq, yoritilgan joyga qo'ying.

Guruh tadqiqoti № 2

Tadqiqot maqsadi:

2) O'simliklarning o'sishi va rivojlanishi uchun havo kerakligini o'rganing va isbotlang.

Ko'rsatmalar:

3) Birinchi stakanni chetiga qadar suv bilan to'ldiring.

4) Ikkinchi stakanning pastki qismiga bir oz suv quying.

5) Ikkala ko'zoynakni ham issiq, yoritilgan joyga qo'ying.

Guruh ish № 3

Tadqiqot maqsadi:

1) O'simlik qanday rivojlanishini bilish uchun loviya urug'ini o'stiring va etuk o'simlikni o'stiring.

2) O'simliklarning o'sishi va rivojlanishi uchun yorug'lik kerakligini tadqiq qiling va isbotlang.

Ko'rsatmalar:

1) Har bir stakanning pastki qismiga paxta yostig'ini qo'ying.

2) loviya urug'ini ikki stakanga joylashtiring.

5) Ikkinchi stakanni qorong'i joyga qo'ying.

Guruh o‘rganish № 4

Tadqiqot maqsadi:

1) O'simlik qanday rivojlanishini bilish uchun loviya urug'ini o'stiring va etuk o'simlikni o'stiring.

2) O'simliklarning o'sishi va rivojlanishi uchun issiqlik kerakligini o'rganing va isbotlang.

Ko'rsatmalar:

1) Har bir stakanning pastki qismiga paxta yostig'ini qo'ying.

2) loviya urug'ini ikki stakanga joylashtiring.

3) Har bir stakanning pastki qismiga bir oz suv quying.

4) Birinchi stakanni issiq, yoritilgan joyga qo'ying.

5) Ikkinchi stakanni sovuqqa qo'ying.

Kuzatuv kundaligi

Guruh № 4

Maqsad: loviya o'sishi va rivojlanishi.

sana

Biz kuzatgan narsamiz

27.01.16 (1 kun)

Namlangan loviya urug'lari.

Kuzatuv kundaligi

Guruh № 4

Maqsad: o'simliklarning o'sishi va rivojlanishi uchun issiqlik kerakligini isbotlang.

sana

Biz kuzatgan narsamiz

27.01.16 (1 kun)

Fasol urug'ini bir stakan suvga joylashtiring va salqin joyda joylashtiring.

Hujjat tarkibini ko'rish
"Darsning texnologik xaritasi"

Texnologik dars xaritasi

Sana: 2016 yil 27 yanvar Sinf: 1 "B" O'qituvchi: E. V. Moskalenko

Mavzu: "O'simlik qanday rivojlanadi."

Dars turi: yangi bilimlarni kashf qilish. Dars shakli: dars - tadqiqot.

Maqsad: tadqiqot faoliyati orqali o‘quvchilarda o‘simliklarning hayot aylanishi, o‘simliklarning o‘sishi va rivojlanishi uchun zarur shart-sharoitlar haqida tushuncha hosil qilish.

Rejalashtirilgan natijalar:

UUD mavzusi:

    Urug'larning xilma-xilligi, o'simlik hayotidagi ahamiyati haqida bilish;

    Urug'lardan o'simliklarning rivojlanish shartlari va ketma-ketligini nomlang;

    loviya urug'larini unib chiqish bo'yicha tajribalar o'tkaza olish;

    Kuzatishlar o'tkazish va kuzatish natijalarini yozib olish.

UUD metasubject:

Normativ :

O'rganadi:

    darsning tarbiyaviy vazifasini tushunish va xotirada saqlash;

    darsning maqsad va vazifalarini dastlabki muhokamadan keyin mustaqil shakllantirish;

    o'z harakatlaringizni maqsadga muvofiq rejalashtirish;

    dars maqsadlariga muvofiq ishni bajarishdagi muvaffaqiyat darajasini aniqlash.

Kognitiv:

O'rganadi:

    chizmalar va diagrammalardagi muhim ma'lumotlarni tahlil qilish va ajratib ko'rsatish, hayotiy tajribadan olingan ma'lumotlarga tayanish;

    solishtirish, sabab-oqibat munosabatlarini o'rnatish, bo'lim materialini umumlashtirish.

Kommunikativ:

O'rganadi:

    guruhlarda ishlashda bir-biri bilan hamkorlik qilish;

    o'z nuqtai nazaringizni bildiring va uni asoslang;

    matn bilan ishlash, xulosalar chiqarish.

Shaxsiy:

    o'rganish va maqsadli kognitiv faoliyat uchun motivatsiyani shakllantirish;

    o'rganilayotgan materialga axloqiy va axloqiy baho berish.

Dars bosqichlari

O'qituvchi faoliyati

Talabalar faoliyati

UUD tashkil etilgan

1. Ta'lim faoliyati uchun motivatsiya.

- She'rni tinglang:

Tabiatning do'sti bo'lish uchun,

Uning barcha sirlarini bilib oling,
Siz ko'p tomosha qilishingiz kerak.
Faqat birga, faqat birga,
Siz tabiatni o'rganishingiz kerak!

- Ma'nosini qanday tushunasiz?

- Bugun qanday ishlaysiz?

- Sinfdagi yordamchingiz kim bo'ladi? Ularning yordami uchun kimga minnatdorchilik bildirasiz?

- Keling, guruhda ishlash qoidalarini eslaylik.

Ish uchun hissiy kayfiyatni yaratish, shu jumladan biznes ritmida talabalar.

Guruhda ishlash uchun sharoit yaratish.

She'rni tahlil qiling. Ular xulosa chiqaradilar. O'quv jarayoniga ijobiy munosabatni ko'rsatish.

Shaxsiy

Normativ

Kommunikativ.

2. Bilimlarni yangilash.

- Oxirgi darslarda nima haqida gaplashdik?

- Keling, o'simliklar haqida bilganlarimizni eslaylik va "Bilimlar savatchasi" ni to'ldiramiz.

Bilimlarni yangilash uchun sharoit yaratish.

Guruhlarda ishlash. Bilimingiz chegaralarini aniqlash.

Aloqa

Kognitiv

3. Shaxsiy qiyinchiliklarni tuzatish va ta'lim maqsadlarini belgilash.

- Men o'simliklar hayoti haqida video tomosha qilishni taklif qilaman.

- Hozir qanday jarayonni kuzatdingiz?

- Dars mavzusini tuzing, bugun nima haqida gaplashamiz?

- Videoni tomosha qilganingizdan keyin qanday savollar tug'ildi? Ushbu savollarni dars mavzusi bilan bog'lang.

- Urug'larni to'g'ri unib chiqishni bilasizmi?

- O'z oldimizga qanday vazifalarni qo'yamiz? Siz nimani bilishingiz va o'rganishingiz kerak?

– Bugun sinfimizda fan laboratoriyasi ochilmoqda. Va siz olim - tadqiqotchi bo'lasiz.

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Qiyinchiliklarni bartaraf etish uchun sharoit yaratish;

o'quvchilarning dars mavzusi bilan bog'liq individual tajribasiga murojaat qilish;

Talabalarni dars mavzusi va maqsadini aniqlashga kirishadi.

Guruhlar videoni muhokama qiladilar, dars mavzusi va maqsadlarini tuzadilar.

Normativ

Kognitiv

Aloqa

4. O`quv faoliyati metodini rejalashtirish.

- Savollarimiz bo'lsa, javobni qayerdan topamiz? (darslikda, kattalar bilan va hokazo)

- O'simliklarni etishtirishni va ularning o'sishi uchun sharoitlarni o'rganishni qanday o'rganishimiz mumkin? (tajriba va kuzatishlar o'tkazish)

— Olim tadqiqoti yakunida nima qilishi kerak? (xulosa)

Dars rejasining bandlariga e'tibor qaratish va ularni tuzatish.

Ular rejalashtirilgan faoliyatga va dars rejasini tuzishga olib keladigan asosiy bilimlarni nomlashadi.

Normativ

Kognitiv

Aloqa

5. O'quv faoliyati.

- 76-betdagi darslikni oching.

- Rasmda nima ko'rsatilgan?

- Bu bir o'simlikning urug'larimi yoki turli o'simliklarmi?

- Ularni solishtiring va xulosa chiqaring?

- O'simliklar hayotida urug'lar qanday rol o'ynaydi?

- Quyidagi rasmga qarang. Ular bizdan qanday tajriba o'tkazishimizni so'rayapti? (Urug'larni etishtirish).

- Ushbu tajribani qanday ketma-ketlikda o'tkazishimizni guruhlarda muhokama qiling.

- Bugun siz va men unib chiqqan chigitni yerga eka olamizmi?

- Quyidagi rasmga qarang va tushuntiring. (O'simlikning urug'dan rivojlanishini tasvirlaydi).

- Keling, tadqiqotingiz mavzusini aniqlaymiz (urug'dan o'simlik etishtirish).

- Buni qanday maqsadda qilasiz? (O'simlikning urug'dan qanday rivojlanishini o'rganing)

– Har bir tadqiqotchi olim farazni ilgari suradi va uni isbotlashga harakat qiladi yoki isbotlamaslikka harakat qiladi. Va u nima?

- Qanday farazlarni ilgari sura olasiz?

- 77-bet Quyidagi rasmga qarang, nima tasvirlangan? (O'simliklarning rivojlanishi va o'sishi uchun zarur shartlar)

- Bugun siz bir vaqtning o'zida ikkita tadqiqot o'tkazasiz: urug'larni unib chiqing va o'simliklarning o'sish sharoitlarini tekshiring.

1 g: o'simliklar suvga muhtoj.

2 gr.: o'simliklar havoga muhtoj.

3 gr.: o'simliklar yorug'likka muhtoj.

4 daraja: o'simliklar issiqlikka muhtoj.

Sizning stolingizda tajribalar va ko'rsatmalar o'tkazish uchun kerakli narsalar mavjud. Iltimos, ko'rsatmalaringizni diqqat bilan o'qing.

- Tajribalarni qanday o'tkazasiz? Siz gipoteza bilan chiqa olasizmi?

Kuzatishlar olib borganingiz uchun natijalaringizni yozib olishingiz kerak bo'ladi. Har bir guruhning o‘z “Kuzatuv kundaligi” bo‘ladi. Keling, birinchi ustunni to'ldiramiz.

Keyingi darsda biz tadqiqotimizni davom ettiramiz. Agar urug'lar unib chiqsa, har bir guruh o'z urug'ini ekib, o'simliklarning o'sishini kuzatishda davom etadi.

Jismoniy tarbiya daqiqa.

Oldin o'rganilgan bilimlar asosida suhbatni tashkil qiladi.

Bolalar tajribasiga murojaat qilish.

Muammoli vaziyatni keltirib chiqaradi. Bolalar tajribasiga murojaat qilish.

Tadqiqot mavzusi va maqsadini shakllantirish, farazni ilgari surish uchun sharoit yaratadi.

Tadqiqotni amalga oshirish uchun sharoit yaratadi.

Urug'lar solishtiriladi, umumiy va o'ziga xos xususiyatlarni ta'kidlaydi.

Rasm yordamida taqdim etilgan ma'lumotlarni tahlil qiling va tanlovingizni tushuntiring.

Ma'lumotni tahlil qilish. Tadqiqot mavzusi va maqsadini shakllantirish. Ular farazlarni ilgari surdilar.

Ko'rsatmalarga muvofiq tajribalarni o'tkazing.

Ular farazlarni ilgari surdilar. Kuzatuv kundaligini to'ldiring.

Mavzu

Kognitiv

Aloqa

Mavzu

Kognitiv

Aloqa

Mavzu

Normativ

Kognitiv

Aloqa

Mavzu

Normativ

Kognitiv

Aloqa

6. Ta'lim maqsadiga erishish usulini nazorat qilish va tuzatish.

- Bugun o'z oldingizga qanday maqsad qo'ydingiz?

- Maqsadga erishish uchun bizga nima kerak edi?

- Guruhlarda uchrashing va darsda nimani o'rganganingizni diagramma bo'yicha aytib bering, jumlalarni davom ettiring:
- Biz o'rgandik ...

- Biz buni tushundik ...
- Qiziq edi...
- Qiyin bo'ldi...
- Biz xohladik ...
- Biz buni qildik ...
- Keyingi darsda biz...

Darsda o'quvchilarning o'quv faoliyatining yakuniy natijalariga e'tibor qaratadi.

Fikrlashni tashkil qiladi.

Sinfdagi ishlarining yakuniy natijasini shakllantirish.

Mavzu

Aloqa

Shaxsiy

7. Tarbiyaviy maqsad natijasini baholash.

Talabalarni baholash va o'z-o'zini baholashni tashkil qiladi.

Ular o'zlarini va bir-birlarini baholaydilar.

Aloqa

Shaxsiy

"Urug'lardan o'simliklarni rivojlantirish" loyihasi To‘ldiruvchi: Arina Solodkaya, 3b sinf o‘quvchisi MBOU 4-son umumiy o‘rta ta’lim maktabi Rahbar: Fedotova N.A. 2015 yil Maqsad: gulli o'simliklar urug'larining tuzilishi va rivojlanishi bilan nazariy va amaliy tanishish Muvofiqligi: atrofimizdagi dunyo haqidagi darsda ushbu mavzuni o'rganish

  • Vazifalar:
  • mamlakatimizda loviya paydo bo'lish tarixini bilib oling
  • dukkakli ekinlarning inson hayotidagi ahamiyatini, loviya yetishtirish uchun nima kerakligini bilib oling
  • o'simliklarning urug'lardan o'sishini kuzatish va o'rganish
  • Muammo:
  • loviya va no'xat o'sishi uchun nima zarur
  • Gipoteza:
  • biz loviya sinfda ekilgan bo'lsa, ular dalada yoki bog'da o'sgandek o'smaydi deb taxmin qilamiz.

Ish bosqichlari.

Loyiha - tadqiqot, tabiatshunoslik, shaxsiy

Usullari: kuzatish, tahlil qilish, Internet bilan ishlash, "Atrofimizdagi dunyo" darsligi bilan

1. Tayyorgarlik bosqichi:

Loyiha mavzusi bo'yicha ma'lumot to'plash, qo'shimcha adabiyotlarni o'qish va

ma'lumotnoma materiali

2. Tadqiqotlar olib borish va natijalarni umumlashtirish

loviya va no‘xat urug‘larining o‘sishini kuzatish, qiyosiy tahlil qilish, xulosalar chiqarish

3. Taqdimotga tayyorgarlik:

Kuzatishlaringizni, xulosalaringizni umumlashtirish, vizualizatsiya tayyorlash

4. Taqdimot

Fasolning vatani O'rta er dengizi mamlakatlari bo'lib, u erdan ular Evropa, Osiyo va Afrika bo'ylab tarqaladi.

Mamlakatimizda loviya paydo bo'lishi tarixi.

Fasol Rossiyaga Gretsiyadan kelgan. Ular ko'pincha rus qishloqlarida o'stirilgan. Odatda ular shamoldan himoya qilish uchun pardalar sifatida sabzi va piyoz bilan to'shaklarning chetiga ekilgan. Lekin loviya Rossiyada dala ekinlari sifatida keng tarqalmagan. Faqat mayda urug'li navlar ekiladi, ularning urug'i ozuqa sifatida ishlatiladi va makkajo'xori sillasida somon qo'shiladi. Shunga qaramay, 1999 yilda Rossiya donli loviya eksport qiluvchi jahonning o'ntaligiga kirdi.

Rus yoki fava loviya. Dukkaklilar oilasi.

Loviya dukkaklilar oilasiga mansub bir yillik zangori-yashil otsu oʻsimlikdir. Ular yaxshi rivojlangan ildiz tizimiga ega. Poyasi tik, balandligi 2 m gacha, mevalari yirik loviya, pishganida jigarrang yoki qora rangga ega.

L loviya shifobaxsh qiymati:

Xalq tabobatida loviya urug'ining qaynatmasi biriktiruvchi va yallig'lanishga qarshi vosita sifatida diareya uchun ishlatiladi.

Tashqi foydalanish uchun urug'larni suvda emas, balki sutda qaynatish yaxshidir. Sut bilan qaynatilgan urug'lar xo'ppozlarga qo'llaniladi. Isitilgan urug'lik uni qaynatish, xo'ppoz va terining yallig'langan joylariga surtiladi. Urug'li xamirdan tayyorlangan nayza malign yaralarni davolaydi va terini tozalaydi.

Fasol diabet uchun ko'rsatiladi.

Men loviya po'stlog'idan urug'larni olib tashladim.

Men fasolning o'lchami har xil, bir xil to'q binafsha rang, silliq va tepada depressiya borligini ko'rdim.

Urug'lar quruq edi. Men ularni bankaning qopqog'iga qo'ydim. Men fasolning o'lchami har xil, bir xil to'q binafsha rang, silliq va tepada depressiya borligini ko'rdim.

Urug'lar quruq edi. Men ularni stakanlarga solib, suv quydim.

1. Embrion urug', irsiyat tashuvchisi.

  • Orqa miya
  • 3. Urug'lik qobig'i - uzoq muddatli saqlash uchun himoya.

    4. Kotiledonlar - ozuqa moddalarini saqlash.

Urug'larning tuzilishi

Urug' nimadan iborat?

No'xat tezroq o'sdi. Nihol 8 sm, loviya endigina kirib keldi.

No'xat derazada o'sadi. U allaqachon gullarga ega, tayoqlarga yopishgan ko'plab paychalar bor, lekin barglar sarg'ayishni boshlaydi va oziqlanish yo'q.

Fasol derazada o'sadi va uzunligi 53 santimetrga teng. U allaqachon gullarga ega, ammo poyasi ingichka va tayoqsiz tushadi.

Yozda men maktab lagerida qatnashdim va loviya va no'xatlarni tomosha qilishni davom ettirdim. Biz qiziqarli natijaga erishdik. Fasolimiz gullab, meva berdi. No'xat hatto quritishga muvaffaq bo'ldi va endi hosil no'xat bilan 1 dona

Urug'larning unib chiqishi uchun sizga kerak: issiqlik, yorug'lik, suv, tuproq, o'g'itlar.

Urug'dan chiqqan birinchi ildiz pastga qarab o'sadi.

Keyin barglar paydo bo'ladigan poya paydo bo'ladi.

Tuproq unumdor bo'lsa, o'simlik yaxshi va tezroq o'sadi.

Qumloq tuproqda zaif o'simlik o'sib chiqdi va tez orada qurib qoldi.

Fasol muntazam ravishda sug'orilishi va urug'lantirilishi kerak.

Fasolni uyda etishtirish mumkin emas degan gipotezani rad etdik. mumkin. Siz shunchaki unga yaxshi g'amxo'rlik qilishingiz kerak.

  • FROM. Poglazova, V.D. Shilin "Atrofimizdagi dunyo".
  • 3-sinf, “XXI asr assotsiatsiyasi”. Smolensk 2007 yil
  • Fasol geo.1september.ru2001/31/4.htm
  • Dukkaklilar. AGROjurnal (Internet)

Adabiyot:

E'tiboringiz uchun rahmat.

Yana ko'rishguncha!

Taqdimot turli yo'llar va usullarda odamlarning keng doirasiga ma'lumot beradi. Har bir ishning maqsadi - unda taklif qilingan ma'lumotlarni uzatish va o'zlashtirish. Va buning uchun bugungi kunda ular turli xil usullardan foydalanadilar: bo'rli doskadan panelli qimmat proyektorgacha.

Taqdimot tushuntirish matni, o'rnatilgan kompyuter animatsiyasi, audio va video fayllar va boshqa interaktiv elementlar bilan ramkalangan rasmlar (fotosuratlar) to'plami bo'lishi mumkin.

Bizning veb-saytimizda sizni qiziqtirgan har qanday mavzu bo'yicha juda ko'p taqdimotlarni topasiz. Agar sizda biron bir qiyinchilik bo'lsa, sayt qidiruvidan foydalaning.

Saytda siz astronomiya bo'yicha bepul taqdimotlarni yuklab olishingiz, biologiya va geografiya bo'yicha taqdimotlarda sayyoramizdagi flora va fauna vakillari bilan tanishishingiz mumkin. Maktab darslarida bolalar o'z mamlakati tarixini tarixga oid taqdimotlar orqali o'rganishga qiziqish bildiradilar.

Musiqa darslarida o'qituvchi interfaol musiqa taqdimotlaridan foydalanishi mumkin, unda siz turli xil musiqa asboblari tovushlarini eshitishingiz mumkin. Shuningdek, MHC bo'yicha taqdimotlar va ijtimoiy fanlar bo'yicha taqdimotlarni yuklab olishingiz mumkin. Rus adabiyoti ixlosmandlari ham e'tibordan chetda emas, men sizga rus tili bo'yicha PowerPoint dasturidagi ishlarimni taqdim etaman.

Texniklar uchun maxsus bo'limlar mavjud: va matematika bo'yicha taqdimotlar. Sportchilar esa sportga oid taqdimotlar bilan tanishishlari mumkin. O'z ishini yaratishni yaxshi ko'radiganlar uchun har kim o'zining amaliy ishlari uchun asosni yuklab olishi mumkin bo'lgan bo'lim mavjud.