Bolalar bog'chasining tayyorgarlik guruhida qushlar festivali. "Tayyorlik guruhidagi qushlar kuni" stsenariysi
Katta guruh№ 6 "Marvarid"
MDOU d / s No 12 "Quyosh" Anapa 2016 yil
g'amxo'rlik qiluvchi
Bulygina Valentina Nikolaevna
Darsning maqsadi: Bolalarni qushlar kuni, turli xil qushlar bayrami bilan tanishtirish. Ko'chib yuruvchi qushlar haqidagi bilimlarni umumlashtirish. Ona tabiatga muhabbat va hurmatni singdirish.
Vazifalar:
Kognitiv:
- qushlardagi o`xshashlik va farq belgilarini ajrata olishga o`rgatish
– ko‘chmanchi qushlar haqidagi g‘oyalarni aniqlashtirish va kengaytirish
- bolalarning so'z boyligini faollashtirish va kengaytirish
Rivojlanayotgan:
- rivojlantirish dialogik nutq: sherikni tinglash, suhbatda tartibni kuzatish, do'stona munosabatda bo'lish qobiliyati
- bolalarning ijodiy namoyon bo'lishini rag'batlantirish va rag'batlantirish
- idrok, e'tiborni rivojlantirishga yordam berish;
- mantiqiy fikrlash, xotira.
Tarbiyaviy:
-tabiatga muhabbatni singdirish
- Ko'chmanchi qushlar hayotiga qiziqishni oshirish.
- g'amxo'rlik, mehribon, diqqatli bo'lishni o'rganing.
Uskunalar:
1. Qushlar haqidagi rasmlar va kitoblar.
2. “Vatanimiz qushlari” taqdimoti.
3. Maskalar - qarg'a va lochin tasviri tushirilgan qalpoqlar
5. Qushlarning "taomlari uchun" savat
6. Qushlarni bo'yash sahifalari
Dastlabki ish:
1. "Qushlarni oziqlantiruvchi ustidagi" modellashtirish.
2. “Ertak qushi” ilovasi.
3. Qushlar haqida ertak va hikoyalar o`qish.
4. Yurish paytida qushlarni tekshirish.
5. Uyda bolalar bilan ota-onalar tomonidan qushlarni birgalikda ishlab chiqarish.
6. Guruh qushlari va verandalar bilan bezash.
Darsning borishi
g'amxo'rlik qiluvchi- Hurmatli qo'shiqchi, qaldirg'och, azizim,
Siz vataningizdan qaytib keldingiz.
Deraza tepasida jonli qo'shiq eshitiladi:
"Men o'zim bilan bahor va quyoshni olib keldim"
Qushlarning qanchalik go'zal qo'shiq aytishini tinglang, ularning qanchasi
va qanday xilma-xil ovozlar
Yozib olingan qushlarning ovozlari
Qushlar qachon va qayerda shunday kuylashadi? ( Ular kelganda bahorda
Qushlarning sayrashi sizda qanday kayfiyatni uyg'otdi?
- Va qaysi biringiz uydan bolalar bog'chasiga ketayotganda qushlarni tinglaysiz?
yoki shunchaki yurishmi?
Bugun biz ularning qo'shiqlarini tinglashimiz bejiz emas - axir, bugun qushlar bayrami - Qushlar kuni.
- Ilgari Rossiyada qushlar uchishi uchun bolalar dumaloq raqsga tushishdi va barchasi birgalikda qushlarni taxallus bilan chaqirishdi.
Yaqinda biz qushlarni ham chaqirdik:
Titmouse opalar, raqsga tushuvchi xolalar,
Kulichki-muzhiks, starlings-yaxshi,
Dengizning narigi tomoniga uchib keling, qizil buloqni keltiring!
Ipak o'ti bilan, marvarid shudring bilan,
Issiq quyosh bilan, bug'doy donasi bilan!
Qushlar Rossiyaning ajoyib tabiatining bir qismi sifatida biz uchun azizdir. Ularning ohangdor quvnoq, jarangdor qo'shiqlari, yorqin patlari tabiatni jonlantiradi, qalbimizga shodlik va jo'shqinlik singdiradi. Qushlarsiz tabiat o'likdir.
Siz kichkina qushlarsiz, twitterlarsiz,
Bizga uching.
Bahor tiniq, bahor qizil
Bizga olib keling.
- Bolalar, bahorda bizga keladigan qushlarning nomlari nima? Nega?
- Ha, ko'chmanchi qushlar- bular yilning issiq yarmini biz bilan o'tkazadigan qushlar va sovuq kelib, hasharotlar yo'qolganda, ular bizdan issiq mamlakatlarga uchib ketishadi. Nega ular hali ham qaytib kelishmoqda? Axir, har bir parvoz qushlar uchun juda qiyin va xavfli. Ba'zilar bunday uzoq yo'lga dosh berolmaydi va o'ladi.
(bolalar javoblari)
Olimlar hali ham bu savolga javob bera olmaydilar. Va menimcha, qushlar o'z vatanlariga qaytishni xohlashadi. Axir, ular shu erda tug'ilgan, tuxumdan chiqqan, uchishni o'rgangan, oziq-ovqat olishgan. Ular sevgi bilan chaqiriladi ona yurt, uy.
Bahorda qushlar uchun birinchi tashvish nima? (eski uyalarni tuzatish, yangilarini qurish)
Qushlarning uyalari nimadan yasalgan? (quruq novdalar, o't pichoqlari, somonlar, paxmoqlar, mox, ...)
- Bahorda qushlarga qanday yordam berishimiz mumkin? (qushxonalar, oziqlantiruvchilar yasash, shoxlarga paxta osib qo'yish, ...)
Didaktik o'yin
— Bu qushlar kimni olib chiqyapti?
(turnalar - ... turnalar, qoyalar - ... roar, starlings - ... starling va boshqalar)
Bizda Yer sayyorasida qushlarning xilma-xilligi bor va ularning har biri o'z uyida yashaydi, u erda kichik jo'jalarini chiqaradi, lekin kukuda bu muammo bor ...
Qadim zamonlarda ular Bibi Maryamga o'g'li bo'lishini va uni Iso Masih deb atashlarini aytishganida, Rabbiy Xudo bu kunni Xushxabar deb atagan, ya'ni: xushxabar va bu kunda ishlamaslikni buyurgan: qush uya qurmaydi, qiz o'ramaydi". Kuku itoat etmadi va bo'lajak kukuklari uchun uya qurdi, chunki u bo'ysunmagani uchun jazolandi va o'z uyidan mahrum bo'ldi, shundan beri u bo'lajak jo'jalarini boshqa uyalarga qo'yadi. Bolalar, bilasizmi, qushlarning uyalari qayerda va qandaylardan yasalgan?
(bolalarning javoblari)
Siz buni bilasizmi…
–Magpie shoxlardan va loydan uya quradi
–Oriole uya to'qiydi - bir savat o't
– Qaldirg'ochda loy va o't uyasi
– Oltinchi quruq o't uyasi
– Bulbul uyasini erga yaqin joylashgan zich butada yashiradi
- Boyqush chuqurlikda yashaydi
- Endi o'yin o'ynaymiz:
- "To'rtinchi qo'shimcha"
(so'zlar zanjirida qo'shimcha so'zni topishingiz kerak, sababini tushuntiring);
- "Menga mehr bilan qo'ng'iroq qiling"
(kamaytiruvchi qo'shimchali otlarning yasalishi).
- Men topishmoqlarni topaman - topishmoqlarni toping:
- Kunduzi uxlaydi, kechasi uchadi va o'tkinchilarni qo'rqitadi – boyqush
- Kulrang palto kiygan bola
hovlilarni aylanib o'tish, maydalanganlarni terish
U tunni dalada, don o‘g‘irlash bilan o‘tkazadi. – chumchuq
- Shitovilo - bitovilo nemis tilida gapirdi
oldinda yoriq, orqada yoriq
pastki - oq sochiq, yuqori
- ko'k mato –Martin
- Dunyodagi eng katta qush? – Afrika tuyaqushi
- Dunyodagi eng kichik qush ? –kalibrli
- Odam emas, gapiradi –to'tiqush
yozuvda "To'tiqush" qo'shig'i yangraydi
Etakchi- Juda ko'p maqol va matallar qushlar haqida bilamiz: “Har bir qush o‘z pati bilan faxrlanadi”, “Har qush tumshug‘iga to‘la”, “Qaldirg‘och bahorni boshlaydi, bulbul yozni tugatadi”, “Yulduzchani ko‘rdim – ayvonda bahor”, “Bulbul bir oy kuylaydi, qarg‘a butun yil davomida qichqiradi", "Butalarni kesib tashlang - xayr, qushlar!"
Endi eshit belgilari: qushlarning kech ketishi - issiq qishga; qarg'alar qumda, suvda yuviladi - tez orada isinish uchun; qushlar yomg'irda qo'shiq aytishdi - tez orada aniq bo'ladi; agar mart oyida o'rmon taqillatsa, bahor kech bo'ladi; chumchuq chayqalib ketgan bo'lsa - sovuqqa, patlarni tekislaydi - issiqlikka; kabutarlar pishdi - ob-havoni tozalash uchun.
Tabiatda har bir qushning o'z maqsadi bor:
Boyqush- donolik ramzi, mashhur e'tiqodga ko'ra, u xazinalarni qo'riqlaydi.
Bu qushni tinglang ...
Shaklda bir bola chiqadi Qarg'a:
Men qora qarg'aman, men kuchliman, qudratliman
Va men ko'k bulutlar ustida uchaman
Mening uyam yettita eman ustida,
Bu emanlar yetti tog‘da turibdi.
Men esa dunyoda 300 yil yashayman
Va men har doim yaxshi maslahat bera olaman.
Men tirik va o'lik suvga egaman
Va men har qanday muammoni osongina engaman.
Men Qarg'a Shohiman, bashoratli Qarg'aman,
Men shoh toj kiyganman.
Etakchi- Falcon rus qo'shiqlari va ertaklarida katta hurmatga sazovor bo'lgan
shakldagi bola Falcon:
Qush lochin, meni xalq hurmat qiladi,
Har qanday yomon ob-havo men uchun xavfli emas.
Men chaqmoqdekman, fazoni zabt etaman,
Halol jangda men dushmanni ayamayman.
Ko'zlarimdan yashirish mumkin emas,
Va men o'zimni juda ehtiyotkorlik bilan tutaman.
Barcha qahramonlar bejiz chaqirilmaydi:
Lochin jasur, lochin aniq!
Etakchi- Topishmoqni tinglang:
- Hayvonlar orasida tulki kabi, bu qush eng ayyor,
Yashil tojlarda yashiringan va uning ismi ... (qarg'a)
2 qiz sahnalashtirdi V.Orlovning “Qarga” she’ri:
- Karr! O'g'irlik!! Karraul!
talonchilik! Propazha!
O'g'ri erta tongda sudralib ketdi!
U cho'ntagidan broshni o'g'irlab ketdi!
Carrrandash, carrrtonka, prrrobku
Va chiroyli quti!
- To'xta, qarg'a, qichqirma!
Qichqirmang, jim bo'ling!
Siz aldamasdan yashay olmaysiz!
Sizning cho'ntagingiz yo'q.
Nega oldin aytmadingiz?!
Kar-r-raul!!!
Kar-r-rman o'g'irlangan!!!
hisoblash
- Bola yo'l bo'ylab ketayotgan edi,
u o'rmonning chakalakzoriga kirdi,
o'sha kuni u bilan uchrashdi:
bulbul va qarg'a, qo'rg'on va chumchuq.
Hisoblash - ka, barcha qushlar tezda - 4
- dedi to'tiqush burgutga -
Men ertalab allaqachon 10 yoshdaman
- Siz besh yil qo'shdingiz -
burgut unga e'tiroz bildirdi ... to'tiqush necha yoshda? - 5
Bozorga uchdik
u erda mahsulotni tanlang:
3 ta xato, 2 ta o'rgimchak, bitta chivin va bir qurt.
Hammaga yetarli ovqat bor edi, qancha edi? – 7
-Qo'limda sandiq bor, uni qo'ldan qo'lga uzatamiz, qushlar uchun yem yig'amiz.
Bolalar : qurt, poya, barg, don, no‘xat, pashsha, chivin va boshqalar.
Nima uchun qushlar insonning do'stlari deb ataladi deb o'ylaysiz? (foydali, bizni chiyillashi bilan quvontir, odamlar baxtliroq, yashashdan baxtliroq)
- Agar bahorda qushlar to'satdan bizga qaytmasa nima bo'ladi?
– ekologik falokat: bog'larni, bog'larni, o'rmonlarni zararli hasharotlardan himoya qiladigan hech kim bo'lmaydi. Hasharotlar butun o'simliklarni yutib yuboradi, butun hosilni yo'q qiladi, erga rezavorlar va o'simliklarning urug'larini tarqatadigan hech kim bo'lmaydi, biz ularning ajoyib qo'shiqlarini hech qachon eshitmaymiz va hokazo.
– Sizga, sodiq do‘stlarimiz – qushlar, bizga, vataningizga qaytganingiz uchun rahmat.
She'r o'rganish:
Va gullar, o'tlar, daraxtlar, daryolar, qushlar -
Ko'p narsa o'zimizga bog'liq
Shunday qilib, biz sizga barcha buyruqni beramiz:
O'tlarga, daryoga, o'rmonga va dalaga g'amxo'rlik qiling,
Iltimos, qushlarni asirlikda saqlamang
Qarang, atrofdagi hamma narsa qanchalik go'zal
Axir tabiat ham kimningdir uyi.
Sevgi qushlari! Ularni himoya qiling!
Shunday qilib, siz zaldan boshlashingiz kerak. Zal ikki bayram mavzusiga mos tarzda bezatilgan. Siz palyaçolar, qushlarning portretlarini yopishtirishingiz, tegishli plakatlarni osib qo'yishingiz, katta birlik yasashingiz va sharlarni osib qo'yishingiz mumkin. Mehmonlar o'tiradigan joy va musiqiy aranjirovka haqida unutmang. Hali ham muhim tashqi ko'rinish bolalar. Kiyimlarni qushlar tasvirlangan qog'oz tojlari bilan to'ldirish mumkin. O'rta va katta guruh uchun stsenariy.
Belgilar:
o'qituvchi,
Timoshka (masxaraboz)
Gena (chumchuq),
Bleskin (magpie),
bolalar.
Taqdimotlar:
musobaqalarda g'alaba qozonish uchun kichik sovg'alar, qalam va barglar.
Bolalar va o'qituvchi musiqa ostida zalga kirishadi. Bolalar o'z joylarini egallashadi.
o'qituvchi:
Mana aprel keldi
Va tomchilar allaqachon jiringlayapti,
Derazadan tashqarida quyosh porlaydi
Sizni tabriklashga dangasa emasman.
Bu kunda ikkita voqea bo'ladi,
Mana baxt, go'zallik,
Bugun qushlarni hurmat qilaylik
Va biz hazil kunini nishonlaymiz!
Hazillar bo'ladi, raqslar bo'ladi,
Qo'shiqlar va she'rlar bo'ladi
Bayramimizni boshlaymiz
Biz qushlarni juda yaxshi ko'ramiz!
(Timoshka zalga yuguradi)
Timoshka:
Ha-ha-ha-ha-ha-ha
Men sizga bayram uchun keldim,
Men sizga tabassum beraman
Men hozir qo'shiq aytaman!
Men biroz kechikdim
Ammo shuning uchun men va Timoshka,
Men siz bilan o'ynayman
Va kulgi kunini nishonlang!
o'qituvchi:
Albatta, biz sizni ko'rganimizdan xursandmiz, lekin bizning bayramimiz qushlarga bag'ishlangan, shuning uchun agar xohlasangiz, bo'sh joyga o'tirishingiz mumkin, keyin navbat raqsga tushadi.
Timoshka:
Taklif qiziq, men qushlarni yaxshi ko'raman, ey mayli, o'tirib eshitaman.
o'qituvchi:
Bu ajoyib. Bolalar, bilasizmi, bugun biznikiga ikkita qush uchib keldi, ular sizga o'z hayotlari haqida mamnuniyat bilan aytib berishadi. Shunday qilib, tanishing - chumchuqlar Gena, qirq Bleskin!
(Zalda qushlar paydo bo'ladi)
Gen:
Sizga shuni aytaman do'stlar
Men hayotimda ko'p narsalarni ko'rganman
Men sizga hamma narsani aytib beraman
Bu uzoq yo'l edi!
Bleskin:
Men juda chiroyliman
Men go'zallik bilan hayratda qoldim
Men baland uchib ketyapman
Hamma meni hayratda qoldiradi!
Gen:
Umuman olganda, men sizga tashqi ko'rinishim haqida gapirib beraman. Biz kichkina qushlarmiz, o'tiramiz, odamlar bilan yaxshi munosabatda bo'lamiz. Bizning tumshug'imiz konussimon, kuchli va u juda qulay, ayniqsa urug'larni maydalab, maydalasangiz. Bizning oilamizning vazni kichik va atigi 40 grammga etadi, balandligi esa 18 sm gacha bo'lishi mumkin, ammo agar siz quyruqni hisobga olsangiz. Ko'rib turganingizdek, bizning rangimiz rang-barang emas, bu sizga birlashishga imkon beradi muhit. Eng qizig'i, mening formamda shunday qiziqarli va o'zgacha oilalar bor. Qisqa oyoqli, qorli ispinozlar oilasi bor, ular odatda cho'llarda, haqiqiy va tosh chumchuqlar oilasida uchraydi. Biz juda yaramas, qiziqarli va eng muhimi, doimo bir joyda yashaydigan va baland ovozda chiyillashadigan mehribon qushlarmiz. Bizga mehribon bo'ling, oziqlantiruvchilar tayyorlang, non bo'laklarini tashlang va men sizdan faqat juda ko'p so'rayman, saqichni erga tashlamang, biz ularni ba'zan ovqat uchun olib ketamiz, keyin ularni tumshug'idan yirtib tashlash qiyin.
o'qituvchi:
Rahmat, aziz Gena, kelajakda biz sizga yanada ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lishga va'da beramiz. Magpie Bleskina, sizda so'z bor.
Bleskin:
Aytganimdek, men Magpie jinsining korvid oilasidan juda muhim, chiroyli, chiroyli va eng muhimi aqlli qushman. Mening rangim yorqin, sezilarli, original. Bizning odamlarimiz odamlar bilan yaxshi munosabatda bo'lishadi, ayniqsa ularda yorqin narsalar bo'lsa. Bir xarakterli xususiyat bizning turimiz uzun quyruqdir. Qora patlar metall nashrida bo'lib, bizga yanada nafislik beradi. Bizning oilamiz vakillarining vazni 233 grammgacha, bo'yi esa 51 sm ga etadi, ammo bizning qanotlarimiz 90 sm ga etadi, shuning uchun biz noyobmiz. Biz parvozlarni unchalik yaxshi ko'rmaymiz, shuning uchun biz harakatsiz deb hisoblanamiz. Xo'sh, men shaxsan o'z uyimni yaxshi ko'raman, u juda issiq, shinam, yorqin! Qudratli tumshug'i tufayli biz o'z ovqatimizni osongina olamiz va uyalarda turli narsalarni olib yuramiz. Bizdan qirqdan aqlliroq qushlarni topib bo'lmaydi. Bizga e'tiborli bo'ling va tez-tez maqtovlar ayting!
o'qituvchi:
Siz bilan qancha qiziqarli narsalarni o'rgandik! Lekin bizda ham aytadigan narsa bor, to'g'rimi, bolalar?
(Bolalar xorda javob berishadi, keyin hamma o'z qushini tojda tasvirlaydi)
o'qituvchi:
Timoshka nima deysiz, qiziqasizmi?
Timoshka:
Bugun men qanchalik ko'p narsalarni o'rgandim! Voy, dunyoda qancha qiziqarli qushlar borligini tasavvur qilish ham qiyin!
Gen:
Bu nima! Mana, bizning oilamizda qancha odamlarni topish mumkin!
Bleskin:
Ha, nima olasiz? Kichkina, xushchaqchaq va har doim jirkanch! Uslub yo'q, ta'm yo'q!
Gen:
Bu bizda bor! Ha, bizda bor, bizda qanday salohiyat bor! Va odamlar bizni yaxshi ko'radilar!
(bahslashishni boshlaydi)
o'qituvchi:
Tinchla, nimasan! Mana bolalar! Esingizda bo'lsin, har bir qush kerak, har bir qush muhim! Siz janjallashmasligingiz uchun yigitlarimiz sizga she’rlar o‘qib berishadi, shunda sizning bahsingiz befoyda ekanini, kelishmovchilikdan ko‘ra do‘stlik muhimroq ekanini tushunasiz.
Bleskin:
Qanday go'zal she'rlar
Sizga bayram uchun kelganimdan xursandman,
Siz barcha qatorlarni o'rgandingiz
Bunday ajoyib bola!
Gen:
Men ham juda mamnunman
Aytgancha, men sizga aytaman,
Siz ajoyib odamlarsiz
Hamma nimani eslay oladi!
Timoshka:
Bu erda biroz o'yladim
Xo'sh, shuning uchun men va Timoshka,
Men siz bilan o'ynashim kerak
Keling, oyoqlarimizni biroz cho'zaylik!
Gen:
Men qarshi emasman, aks holda qanotlar
Meni his qil
Men ularni biroz tuzataman
Uchish vaqti keldi!
Timoshka:
Men siz uchun o'yin o'ylab topdim
Mendan keyin hammasini takrorlang
Biz siz bilan uchamiz
Qo'llarimizni cho'zing!
(Timoshka bolalar oldida turadi va musiqa ostida qo'llari bilan turli harakatlar qilishni boshlaydi va bolalar takrorlaydilar)
Bleskin:
Menga qiziq, ayting
Hammangiz aqlli do'stsiz
Va topishmoqlarni toping
Men sizga sovg'a beraman!
(Qushlar haqida topishmoqlar tuzadi. Eng ko'p to'g'ri javob bergan bola kichik sovg'a oladi)
Boshqotirma variantlari:
1. U qurbaqalarni juda yaxshi ko'radi,
Va uyingizda uyalar
Va hali ham bolalarni olib keladi
Tasavvur qiling, bu kim?
(laylak)
2. Kichkina, chaqqon va chaqqon,
U butun saroyning shohi,
U chiyillaydi, uchadi,
Ba'zida janjalga tushing!
(Chumchuq)
3. Hamma narsa sizning xohishingizga ko'ra porlaydi,
Kar-kar-kar ba'zan qichqiradi,
Qora patlar kiydim,
Uyasida o'tirib!
(Qarga)
4. Ko‘chib yuruvchi qora qush,
Qurtlar bilan ovqatlanishni yaxshi ko'radi
Dalalarda dam olishni yaxshi ko'radi
Va u erdagi barcha hasharotlarni qo'rqit.
(Rook)
5. Uzun bo'yin va qizil panjalar
Pichirlashi va tovonlarini chimchilashi mumkin!
(G'oz)
6. O'rmondagi daraxtlarni davolaydi,
U po‘stlog‘ini tumshug‘i bilan teshadi.
(o'rmonchi)
7. Dalalarda u shunday baland ovozda, baland ovozda kuylaydi,
Va u erda uyasini quradi,
Va u haqida she'rlar, qo'shiqlar,
Qush uzoq vaqtdan beri hammaga ma'lum!
(Lark)
(Topishmalar boshqacha va ko'proq bo'lishi mumkin)
Timoshka:
Keling, siz bilan qo'shiq aytaylik
Do'stlar endi qo'shiq aytamiz
Biz faqat birga kuylaymiz
Men sensiz qilolmayman!
("Kichik o'rdaklarning raqsi" qo'shig'ini kuylang va raqsga tushing)
Gen:
Endi chizamiz
Men uzoq vaqtdan beri portretni orzu qilardim,
Bu erda biz qo'shiq aytamiz va raqsga tushamiz
Men sizga ijodkorlikni taklif qilaman!
Bleskin:
Va nega bu sizsiz? Men ham portretga loyiqman! Men sizdan go'zalroqman!
o'qituvchi:
Siz yana qarib qoldingizmi? Keling, rozi bo'laylik, endi biz bolalarga varaqalar va qalamlarni tarqatamiz va ular o'zlari xohlagan qushni chizishadi. To'g'rimi?
Gen:
Rozi. Balki kimdir meni chizar.
Bleskin:
Yoki men.
(Bolalarga varaq va qalamlar beriladi. Ularning har birida qush tasvirlanishi kerak. Vaqt 3-5 daqiqa)
Timoshka:
Siz bilan chizdik
Yana o'ynash kerak
Men siz bilan kulishim kerak
Yana raqsga tushish mumkin!
Gen:
Men o‘ylab topdim, o‘ylab topdim
Mavzu va auditoriya yoshi.
Xalqaro qushlar kuniga bag'ishlangan tadbir 6-7 yoshli bolalar uchun mo'ljallangan. O'quvchilar uchun maktabgacha ta'lim muassasasi, katta va tayyorgarlik guruhlari bolalari.
Tadbirning maqsadi.
Ushbu tadbirning asosiy maqsadi bolalarni bayram bilan tanishtirishdir xalqaro kun qushlar va bahor uchrashuvi, ularni musiqa madaniyati bilan tanishtirish, bolalarning iste'dodlarini aniqlash va yaxshilash, ularning qobiliyatlarini ochish, ushbu tadbir davomida ota-onalarga bolalarning yutuqlarini ko'rsatish.
Belgilar:
Martin,
Tadbirning borishi
Bolalar birin-ketin istalgan klassik musiqa ostida zalga kirib, yarim doira hosil qiladilar.
Taqdimotchi: - Qanchalik quyosh va issiqlik
Bizning sevimli bahorimiz yana keldi!
Qor eriydi, hamma joyda daryolar shivirlaydi,
Yaramas chumchuqlar ko'lmaklarda sakraydi,
Hozir tashqarida issiqroq
Va bizning bolalarimizga kenglik!
Bolalar, bugun biz Xalqaro qushlar kunini va bahor uchrashuvini nishonlaymiz! Qarang - bu atrof qanday go'zal, tinglang - qushlar o'zlarining qo'shiqlarini qanday ajoyib kuylaydilar!
1 bola: - Salom, shirin va mehribon bahor!
Siz xushbo'y va go'zalsiz, juda aniq!
Hamma daraxtlar, o'rmon va o'tloq yashil -
Atrof juda go'zal va ajoyib!
2 bola: - Ko'proq derazaga qarang -
U yorug'lik bilan to'ldiriladi va u porlaydi!
Hamma narsa quyosh ostida qoplangan
Axir, bahor ko'chada!
"Salom bahor" qo'shig'i yoki boshqa bahor qo'shig'i.
Bir qiz chiqadi - Bahor.
Bahor: - Salom quvnoq bolalar!
Nopok qizlar va yigitlar!
Tez orada sizga iliqligimni keltiraman -
Shunday qilib, atrofdagi hamma narsa kuylaydi, gullaydi!
Barglar yashil bo'lib, gullashi uchun,
To'ldirish uchun qo'shiqdagi qushlar!
Taqdimotchi: - Salom, aziz bahorimiz,
Bizga kelganingiz yaxshi!
Bugun, shu kunda, shunday bahor,
Biz uy qushlarimizni nishonlaymiz!
Kim xohlasa, uching
Biz sizni juda va juda kutgan edik!
Qushlar haqidagi har qanday qo'shiq ijro etiladi.
Musiqa ostida qush bolalari zalning o'rtasiga atributlarida boshlari va qalpoqlarida "uchib ketishadi".
Taqdimotchi: - Salom xush kelibsiz mehmonlar!
Qushlar: - Salom bolalar! (xorda).
Taqdimotchi: - Ayting-chi, aziz, ulug'vor qushlar,
Qayerlarda eding?
Ayting-chi, aziz, ulug'vor qushlar,
Siz nimani ko'rdingiz?
Starling: - Issiq va issiq mamlakatlarda -
Juda issiq yoz!
U yerda qish ham, qor ham yo‘q!
Rook: - U erda katta fillar yurishadi - gigantlar
Kun bo'yi u erda makakalar, maymunlar qichqiradi!
U erda liana daraxtlari o'sadi,
Banan palma daraxtlarida o'sadi.
Martin: - Qishlog'imizni sog'indik
Qo'ng'iroq va tez oqim bo'ylab,
Uylar orqali, butalar va daraxtlar orasidan,
Qarg'alar tomonidan, qo'shni tomonidan - chumchuq tomonidan.
Starling: - Va biz yana birga bo'lganimiz uchun,
Tez orada o'ynaymiz!
O'yin "Qushlar va uyalar"
Bolalar ikkita jamoaga bo'lingan - "ko'chib yuruvchi" va "ko'chmaydigan" qushlar. Erga ikkita katta halqa uyasi yotqizilgan. Har qanday musiqaga bolalar zal atrofida uchishadi. Musiqa oxirida o'z uyasini tez va to'g'ri egallagan bolalar g'oliblardir.
Bahor: - Oh, siz qushlar, qo'shiq aytasiz -
Siz bahorning yaxshi xabarchilarisiz,
Siz uzoq, moviy dengiz tufayli uchib ketdingiz,
Baland tog'lar tufayli, juda uzoq mamlakatlar ...
Yo'lda biron joyda uchrashdingizmi?
Birodarlarim - bahor oylarimi?
Rook: - Oh, azizim bahor - qizil,
Bizning onamiz, go'zal ruh
Sizning oylaringiz allaqachon yo'lda
Va ular sizning oldingizga kelishga shoshilishadi.
Musiqaga 3 nafar o'g'il bola keladi - mart, aprel, may.
Taqdimotchi: - Mana, ular sizning yordamchilaringiz - bahor oylari - mart, aprel va may!
Oylar: - Salom, aziz singlimiz!
(xorda) Qabul qil kamonimizni, jon qiz.
Mart: - Birinchi mart er yuziga keldi -
Dala va o‘tloqlardan qor yog‘di.
Aprel: - Dalalar va o'tloqlardan qor olib ketildi
Moviy dengizdagi oqimlar
O'rmon bo'shliqlarida
Gullar keldi!
May: - Yaylovlar, dalalar va o'rmonlarning xushbo'y hidi,
Bog'laringizning kumushrang rangi
Oh, bahor, mening go'zal malikam -
Endi siz uchun raqsga tushishga tayyormiz!
mart(qo'lida chiroyli boncuklar va gulchambar solingan laganda) :
Biz senga quruq qo'l bilan kelganimiz yo'q,
Va ajoyib sovg'alar-sovg'alar bilan!
Aprel: - Sizni go'zallik bilan ajablantirishingiz uchun oqim boncuklar taqdim etildi
Butun er yuzi!
(U bahor uchun munchoqlar qo'yadi).
May: - Men quyoshni ziyorat qildim, uning nurlarini so'radim,
Ular yorqinroq, engilroq, issiqroq,
Quyosh menga qarab chiqdi -
"Oltin" toj sizga berdi!
(Bahorning boshiga toj kiyadi)
"Dumaloq raqs" - har qanday xalq ommaviy dumaloq raqs ijro etiladi.
1 bola: - Biz bir joyda o‘tirmaymiz
Biz dam olishni yaxshi ko'ramiz
Biz raqsga tushishga va qo'shiq aytishga dangasa emasmiz
Biz kun bo'yi raqsga tushardik!
2 bola: - Qoshiqning qo'lida biz olamiz
Biz barcha mehmonlarni xursand qilamiz!
Orkestr o'ynamoqda yog'och qoshiqlar, har qanday xalq kuyi.
Taqdimotchi: - Biz uchrashganimiz shunday qiziqarli xalqaro bayram qushlar va bahor! Va bizning bolalarimiz bahor va qushlar haqida she'rlar bilishadi!
Bolalar bahor haqidagi she'rlarni o'qiydilar.
Taqdimotchi: - Biz bahorni uchratdik, bolalar,
Biz qo'shiq aytdik va raqsga tushdik
Biz bahor bilan xursand bo'ldik,
Va u biz bilan qoldi!
Bahor bir savat olib keladi va barcha bolalarni shirinliklar bilan davolaydi.
Bahor: - Hammaga qiziqarli bo'lishini tilayman
Baxt, quvonch, iliqlik,
Kayfiyatingiz yaxshi bo'lsin
Har bir xonadonga bahor kelsin!
Dastur tarkibi:"Qushlar kuni" bayrami haqida bilimlarni shakllantirish;
Ko'chib yuruvchi qushlar haqidagi g'oyalarni birlashtirish;
Qushlar haqidagi topishmoqlarni taxmin qilish qobiliyatini shakllantirishni davom eting;
Qushlarni siluet orqali tanib olish qobiliyatini shakllantirish;
Atrofdagi dunyo haqidagi elementar g'oyalar nuqtai nazaridan bolalarning ufqlarini kengaytirish;
Bir-biri bilan erkin muloqotni rivojlantirish;
Bolalarda quvnoq kayfiyatni yaratish;
She'rni ifodali o'qish qobiliyatini rivojlantirishni davom eting;
harakat qo'shma tadbirlar
Musiqa ostida bolalar markaziy devor yaqinidagi yarim doira ichida kirib, turishadi.
Etakchi: Sayyoramizda yashang
Ajoyib mavjudotlar.
Ular uchib, qo'shiq aytishadi
Va yer muqaddasdir.
Ayting-chi, bolalar
Dunyoda qushlarsiz yashash mumkinmi?
Qushlar bo'lsa nima bo'ladi
Ular to'satdan erda g'oyib bo'ladimi?
1 bola Hasharotlar, hasharotlar, qurtlar
Daraxtlar hujumga uchraydi
Va ular po'stlog'ini, barglarini yeyishadi,
Kemiruvchi novdalar, kurtaklar -
Shunaqa bo'ladi
Qushlar bo'lsa, qushlar bo'lsa
Hammasi yo'qoladi - yo'qol!
2 bola Va hech qanday chiyillash bo'lmaydi
Bulbulning ajoyib trillari,
Va chiyillagan magplar
Chick - chumchuq chiyillashi ...
Bu zerikarli bo'ladi, bolalar bilishadi,
Dunyoda qushlarsiz yashang!
Etakchi: Bugun biz bayramni - Qushlar kunini nishonlash uchun yig'ildik. Har yili 1 aprel kuni nishonlanadi.
Har doim shunday odat bo'lsin
Mening mamlakatimda qoladi -
Qushlarning sevgi suruvlari bilan uchrashing,
Butun qalbim bilan bahorda shod.
Bahor haqida qo‘shiq aytilmoqda.
Bolalar o'tirishadi.
Bola: Tez orada bahor kelsin
Eshikni kengroq oching
Starlingning bo'yni muzlab qoldi -
Tril chizmaydi.
"Qushlar bahorni kutmoqda" sahnasi
Rook: Endi men tez ketyapman
Men bahorni bizga tashrif buyurishga taklif qilaman.
Rook bahorni taqdim etadi.
Bahor: Salom bolalar. Siz bilan tanishganimdan qanchalik xursandman!
Siz, do'stlar, hozirgina Qish bilan xayrlashdingiz.
Ammo hozir o'zim qilishim kerak bo'lgan ko'p narsa bor:
Uylarning tomidan barcha muzlarni olib tashlash kerak,
Qushlar janubdan uchib kelishlarini qabul qilishadi.
Va o't uchun joy tozalang,
Bolalar o'ynashi uchun tozalagichlar va o'yin maydonchalari.
Bahor - qizil o'yin-kulgini yaxshi ko'radi. Bir doira ichida turing va dumaloq raqsni boshlang.
Bahor bolalarga topishmoqlar taklif qiladi.
Qushlar haqida topishmoqlar
1. Hamma ko‘chmanchi qushlar qoraroq, 2. U uzoq vaqt davomida daraxtni bo‘shatdi
U ekin maydonlarini qurtlardan tozalaydi va barcha hasharotlarni yo'q qiladi.
Ekin maydonlarida u yoqdan-bu yoqqa sakrab, Bekorga vaqt sarflamadi,
Va qush deyiladi ... (qo'rg'on) Uzun tumshug'li, rang-barang ... (o'tinchi)
3. Bu qush hech qachon 4. Qanday qush ekanligini taxmin qiling:
O'zi uchun uya qurmaydi. qora kichik,
Belenkaya oshqozondan qo'shnilarga tuxum qo'yadi,
Va u jo'jalarni eslamaydi. (kuku) Dumi ikki dumga yoyilgan (qaldirg'och)
5. U har yili keladi 6. Notasiz va naysiz kim
Uy kutayotgan joyda. Eng yaxshisi trilllarni ko'rsatadi,
7. Kechasi o'rmonda qush yig'laydi,
U o'zini nomlashdan qo'rqadi ...
– Ku-ku, ku-ku! - chekka uxlamaydi,
Va bu qushning nomi ... (Kuku)
8. U tosh ustiga uy quradi.
U erda yashash qo'rqinchli emasmi?
Go'zallik hamma joyda bo'lsa ham
Ammo bunday balandlik!
Yo'q, egasi qo'rqmaydi
Tik qoyadan yiqilish -
Ikki kuchli qanot
Egasida ... (burgut)
Bahor "Qushni siluetidan tanib oling" o'yinini o'tkazadi.
Siz qushni siluetidan taniy olasizmi? Endi biz buni tekshiramiz.
Qushlarning siluetlari ko'rsatilgan - bu qanday qush ekanligini taxmin qilishingiz kerak.
(qushlarning siluetlarini yarating: kaptar, magpie, o'rdak, qaldirg'och)
"Qushingizni toping" o'yini
Yerga qushlarning siluetlari yotqizilgan. Bolalar kichik guruhlarga bo'lingan. Har bir kichik guruh tanlangan qush atrofida bo'ladi. Musiqa boshlanganda, bolalar qushlarga taqlid qilib, xona bo'ylab yugurishadi. Bu vaqtda o'qituvchi qushlarning siluetlarini almashtiradi. Musiqa oxirida bolalar o'z qushlarining siluetini topadilar va aylana hosil qiladilar. Vazifani tezroq bajargan kishi g'alaba qozonadi.
Bahor: bahorning ketishi. Menga ketish vaqti keldi. Ayriliqda men sizga sovg'a qilmoqchiman. Bolalar qutini ochib, qush uylarini topadilar.
Etakchi: Bu nima? Nima uchun bahor ularni bizga berdi deb o'ylaysiz?
Tabiat yorqin ranglarga ega
Millionlab nurli to'pgullar
Nega ertakdan mo''jizalar
Agar siz ularni hayotda uchratsangiz
Etakchi: Bizni hamma joyda katta va kichik, kulgili va unchalik emas mo''jizalar kutmoqda. Va bu mo''jizalar bizga tabiatimiz tomonidan berilgan. Ehtiyot bo'ling, shunda siz ariqning quvnoq qo'shig'ini, qushlarning qo'shig'ini, yomg'ir tomchilarining ovozini, shamol nafasini, gullar raqsini eshitasiz.
Qushlarning bahorda sayrashini eshitaylik. Qushlarning saundtrekini tinglash.
Etakchi:
Odamlar har doim qushlarni kuzatgan va ularning xatti-harakatlariga qarab ob-havo qanday bo'lishini aniqlagan. Siz biron bir belgilarni bilasizmi?
1. Qaldirg'ochlar qanotlari bilan suv yuzasiga tegadi (yomg'ir uchun).
2. Qaldirg'ochlar yuqoriga va pastga uchadi (bo'ronni kuting).
3. Swifts pastdan uchib, qichqiradi (yomg'irga).
4. Chumchuqlar tom ostida yashirinadi (bo'ronga)
5. Buqalar derazalar ostida chiyillaydi (eritish uchun).
6. Kabutarlar kuku, kuku kuku (issiq havo uchun).
7. Chumchuqlar qumda cho'milishadi (yomg'ir yog'adi).
8. Qarg'alar daraxtlarning tepasida (sovuqdan oldin) o'tirishadi.
9. Qarg'alar qor ustida o'tirishadi (eritishgacha).
10. Qumda chayqalar yuradi,
Dengizchiga melanxolik va'da qilingan,
Suv ustida chayqa o'tirdi
Kutib turing... (yaxshi ob-havo).
Raven Riddle
U qora jilet kiyadi
Va qanotlari qora
Qarabsizki, yigirma juftlik aylanib yuribdi
Va ular baqiradilar:
Karr! Karr! Karr!
Raven o'yini
Bolalar markaziy devorda yarim doira ichida turishadi
Bolalar Z. Aleksandrovaning “Qushlarning qo‘shiqlari” she’rini aytib berishadi.
1. Qushlar bizga notalarsiz qo'shiq aytsin,
Ular so'zsiz qo'shiq aytishsin.
Men ular haqida hamma narsani bilaman
Goldfinch va repolov.
2. Bulbul shoxda kuylaydi,
Robin va Thrush:
“Uyalarni buzishga jur’at etma.
Qushlarning uyalariga tegmang!
3. Uyalarimizga qaramaysiz,
To'plar ustida turmang
Issiq tuxum olmang -
Nega ular kerak?
4. Bir yoki ikki hafta ichida
Bog'da tinglang -
Yosh barglardagi jo'jalar
Ular biroz signal berishadi."
5. Jo'jalaringizni boqish uchun,
Og'zingizni ovqat bilan to'ldiring
Ular qurtlarning ko'kraklarini topadilar,
bog'ga sudralib yurish.
6. Qushlar hamma joyda uchib ketishadi -
Ular bu erda va u erda.
Bog'ni buzadigan barcha tırtıllar
Ular buni olma daraxtlarida topadilar.
7. Qonxo'r chivinlardan
Yozda dam olish yo'q -
Ularning chayqalishlari va repollari
Tushlik uchun ushlangan.
8. Oltinchi va bulbul kuylaydi,
Robin va Thrush:
"Uyalarni buzishga jur'at etma,
Qushlarning uyalariga tegmanglar!”
9. Va biz halok qilmaymiz! -
Mana hamma yigitlarning gapi.
Yana qushlar qo'shiq aytsin
Ular bizning bog'imizda qo'ng'iroq qilishadi.
Etakchi: Dengizchi kabi suzing.
Oq galstuk, qora palto.
Antarktidada muz qatlamlari orasida
Kunlarini o'tkazadi ... (pingvin)
Etakchi: Pingvinlar Arktikada yashaydi. Bu go'zal, nafis qushlar, ular ucha olmaydi, lekin ular ajoyib suzadi va juda qiziqarli yurishadi. Ularning "nafis" yurishlarini eslaysizmi? Pingvinlar u yoqdan-bu yoqqa aylanib yurishadi. Ularning yana bir xususiyati bor: ular yangi chiqqan bolalarini panjalari orasiga olib yurishga muvaffaq bo‘lishadi.
2 ta to'pni oling. Ishtirokchilarning vazifasi to'pni tizza darajasida oyoqlari bilan ushlab turish, uni burilish belgisiga va orqaga olib borishdir. Shu bilan birga, siz sakrashingiz yoki yugurishingiz mumkin emas, siz pingvinning yurishiga taqlid qilib, chayqashingiz kerak, lekin iloji boricha tezroq va to'pni tashlamang!
Bola: Menda borligini bilib oldim
Katta qarindoshi bor:
Va yo'l va o'rmon,
Dalada - har bir boshoq,
Hayvonlar, qushlar va qo'ng'izlar,
Chumolilar va kuya...
Mening yonimda hamma narsa -
Bu mening barcha oilam!
Men o'z ona yurtimda qandayman
Unga g'amxo'rlik qilmang!
Ushbu tadbir yakuniy edi, lekin undan oldin tayyorgarlik ishlari olib borildi: bolalar nafaqat mashg'ulotlar davomida ko'p narsalarni o'rganishdi. ta'lim faoliyati balki o'yinlar paytida ham.
Badiiy ijodkorlik: "Qalqonlar yetib keldi" rasmi.
Badiiy ijod: ilova "Bizning" qush uylari ".
Maqsad:
➢ bolalarning qushlar haqidagi bilimlarini umumlashtirish va kengaytirish;
➢ mantiqiy fikrlashni, e'tiborni rivojlantirish, Ijodiy qobiliyatlar;
➢ qushlarga muhabbat, hurmat tuyg'ularini tarbiyalash.
Uskunalar:
➢ "Atrofimizdagi qushlar" bolalar rasmlari ko'rgazmasi;
➢ "Qushlar olami" kitoblar ko'rgazmasi
➢ "Qushlar o'rmon, bog' va bog'ning do'stlari", "Bizning patli do'stlarimiz" plakatlari;
➢ qushlarning fotosuratlari va rasmlari;
➢ topshiriq kartalari;
➢ krossvord "Qushlarga g'amxo'rlik qiling";
➢ “Qushlarning ovozi”ni yozib olish;
➢ "Qushlar olami" taqdimoti
Bayramning borishi.
Bayram "Merry drops" qo'shig'i bilan ochiladi.
O'qituvchi: Bolalar, siz mo''jizalarni yoqtirasizmi?
Talabalar: Ha!
O'qituvchi: Bugun biz mo''jizalar uchun boramiz!
O'qituvchi o'qiydi.
Qanday qadam bo'lmasin, u holda siz uchun yangi mo''jiza!
O'rmon yo'li bo'ylab yurganingizda,
Olomon ichida sizni savollar tug'diradi.
Bir narsa shundaki, u nega daraxtlar orasiga yuguradi,
Noma'lum qushning tovonida uchadi.
Boshqasi - asalari gulga chiqdi,
Uchinchisi - qurbaqa oqimga sakraydi.
Kelinglar - ka, do'stim, birga yo'l bo'ylab
Javoblarni yashil chodir ostida qidiring.
O'qituvchi: Endi topishmoqni toping.
Kechasi o'rgimchakni orzu qilish
Mo''jiza - kaltakdagi yudo:
Uzun tumshug'i va ikkita qanoti
Keladi - ishlar yomon.
Va o'rgimchak kimdan qo'rqadi?
Taxmin qildingizmi? Bu…. (qush).
Ha, bolalar, bizning bayramimiz Qushlar kuniga bag'ishlangan!
O'qituvchi: Qushlar hamma joyda - bizning tepamizda, atrofimizda, uzoqda, yaqinimizda. Ularni istalgan joyda uchratishingiz mumkin. Bolalar, qushlarni qayerda uchratishimiz mumkin?
Bolalar: O'rmonda, bog'larda, daryolarda, tog'larda.
O'qituvchi: Tabiatda qushlar juda ko'p. Faqat Rossiyada ularning 700 dan ortiq turlari mavjud. Barcha qushlarga qarash uchun bir umr etarli emas. Ammo bizga yaqin bo'lganlar bilishi kerak! Bolalar, siz qanday qushlarni bilasiz?
Taqdimot ko'rsatish.
➢ Moviy - ko'k! - hushtak chaladi.
➢ Chi-chi! Chi-chi! - siskin uning aks-sadosini bildiradi.
➢ Gra — gra! - qal'a paydo bo'ladi.
➢ Kvadrat - kvadrat! - yulduzlar kuylaydi.
➢ Ku-ku! Ku-ku! - kuku chaqiradi.
O'qituvchi: Bolalar, barchangiz qushlarni himoya qilish va himoya qilish kerakligini bilasiz. Qushlarni qanday himoya qilish kerak?
Bolalar: Siz uyalarni yo'q qila olmaysiz, ularga slingshotlar bilan o'q otishingiz, qishda oziqlantiruvchilar yasay olmaysiz.
O'qituvchi: Ha, bolalar, qushlarni himoya qilish kerak, chunki ular bizning o'rmonlarimizni, bog'larimizni, bog'larimizni zararli hasharotlardan, ekinimizning to'rtdan bir qismini yeyadigan va bog'dagi mevali daraxtlarni kemiruvchi sichqonlardan himoya qiladi. Qushlarsiz hech qachon yaxshi hosil bo'lmaydi.
Talaba: Ular kelsin. Shoshilinch ravishda
Ertalabdan kechgacha band
Men ikki starling uchun baxtli boshpanaman
Men kuzdan oldin yaratmoqchiman!
Talaba: Balki ular begona yurtda orzu qilgandir
Mening uyim qalin shoxlar orasida.
Yaxshi mehmondo'stlik
Tanishlar chekkasida ularni kutib oladi!
O'qituvchi: Bizni ziyorat qilish uchun sodiq do'stlarimiz uchayotganidan xursandmiz!
Bolalar, keling, kim bizga tashrif buyurishini taxmin qilishga harakat qilaylik.
➢ Uyda bizga yordam beradi
Va ixtiyoriy ravishda hal qiladi
Yog'och saroy
To'q bronza ... (yulduzcha)
➢ Bu qora bahor qushi
Shudgorga ergashishni va oziqlantirishni yoqtirasizmi?
Bu bahor qora qushi
To'g'ridan-to'g'ri traktorda deyarli o'tiradimi? (Rook)
➢ To'q kichkina,
qorindan oq,
Quyruq ikki dumga yoyilgan. (Martin)
Bu kichik oyoqlar.
Ularning egasi maydalanganlarni yaxshi ko'radi.
Quyosh kabi yorqin
Sariq va ko'k patlar bilan.
Maslahat: bu qush.
Va uning ismi ... (titmush).
Sinfga qushlar tasvirlangan teatr libosidagi yigitlar kiradi.
Men yulduzchaman! kulgili qush,
Qora dog'li ko'ylakda.
Men senga bahorda kelaman
Uy darhol jonlanadi.
Bayram uchun sizlarga shoshildik. Bahor keladi. Ishga kirishish vaqti keldi: siz tayyorlagan uylarni to'ldiring, uyalar quring, jo'jalar chiqaring va boqing.
Men qora chaqqon qushman
Janubdan siz tomon shoshilmoqda
"Krak-krak-krak! - Men baqiraman,
Men barcha dalalarni kiyintiraman.
Men qishni buzgan qushlarning birinchisiman.
Bilasizmi, hatto shunday belgi bor: "Agar tog'da qo'rg'on bo'lsa, demak hovlida bahor" va ular: "Men qo'rg'onni ko'rdim - bahorni kutib oling", deyishadi.
Martin
Men qaldirg'ochman.
Aprel oyida Afrikadan men sizga uchaman,
Men loy tomlar ostida uy quraman.
Men samolyot kabi uchaman - oqlangan va engil.
Ketmali ponytail bilan, juda katta emas.
Eshitganmisiz, hamma qushlar qanotlarida bahor ko'tarmaydi, faqat ko'chmanchilar, ya'ni biz.
Titmouse: Men qo'rqoq qushman -
sariq ko'krak titmouse,
U tumshug'iga urug' oldi
Va darhol uni olib ketdi.
Butun yil davomida men daraxtlardagi zararli hasharotlar, ularning tuxumlari va lichinkalarini qidiraman. Qishda, daraxtlar qor bilan qoplanganida, biz uchun, ko'kraklar, qiyin. Biz hozirda hasharotlarni topa olmaymiz, agar siz, yosh tabiatshunoslar bo'lmaganingizda, biz ochlikdan o'lardik. Bolalar, qishda biz uchun tashkil qilgan qush "oshxona"lari uchun rahmat.
O'qituvchi: Bizning qushlarimizga katta rahmat! Sizdan hakamlar hay’atida faxrli o‘rinlarni egallashingizni va yigitlarimizning bilimini baholashingizni so‘raymiz.
Qushlar o'tirishdi.
O'qituvchi: Va biz "Bizning patli do'stlarimiz" o'yinini boshlaymiz.
Buning uchun biz ikkita jamoaga bo'linishimiz kerak.
(Ishtirokchilarga ikkita rangdagi tokenlar beriladi: qizil va ko'k).
Bizda ikkita jamoa bor
1-jamoa "O'tinchi"
Shiori: O'rmonda chiyillash, qo'ng'iroq va hushtak ostida
O'rmon telegrafchisi taqillatadi:
"Hey, qo'ziqorin - do'stim!" -
Va belgilar: o'rmonchi
2-jamoa "Qirq"
Shiori: qo'pol rang-barang,
uzun dumli qush,
gapiradigan qush,
Eng suhbatdosh.
O'qituvchi: Shunday qilib, biz boshlaymiz.
1-musobaqa: "Isitish"
O'qituvchi: Men 5 soniya o'ylash uchun jamoalarga navbatma-navbat savollar beraman. Agar bitta jamoa javob bera olmasa, boshqa jamoa savolga javob beradi.
SAVOLLAR:
● Janubdan qaysi qushlar birinchi bo'lib keladi? (Rooks)
● Qishda qaysi qushlar jo'ja ko'paytiradi? (Klesti)
● Dunyodagi eng kichik qush qaysi? (Kolibri)
● Eng katta qush qaysi? (Afrika tuyaqushi)
● Cho'chqa yog'ini iste'mol qilishni yaxshi ko'radigan qizil ko'krakli shimoliy mehmonni nomlang. (bulfinch)
● O'simlik urug'ini yaxshi ko'radigan o'rmonlar va parklarga sariq ko'krakli mehmonni nomlang. (Tit)
● Qaysi qush o'zi uchun uyni o'chiradi - ichi bo'sh? (o'rmonchi)
● Qaysi qushning dumi juda uzun? (Magpie)
Tanlovni hakamlar hay'ati baholaydi.
Har bir to'g'ri javob uchun jamoa 1 ball oladi.
2-tanlov: "Pochta qutisi"
O'qituvchi: Bolalar, bizning manzilimizga ikkita xat keldi. Ularni kim yozganini taxmin qiling.
O'qituvchi xatni o'qiydi - har bir jamoa uchun tavsif, talabalar qushni taxmin qilishlari kerak.
Avval tavsif:
“Boshimda qora qalpoq, orqa qismi, qanotlari va dumi qoramtir, ko‘kragim och sariq rangda, xuddi sariq kamzul kiygandek. Yozda men hasharotlar, qurtlarni iste'mol qilaman, qishda esa hamma narsani iste'mol qilaman: har xil donalar, non bo'laklari va qaynatilgan sabzavotlar. Lekin, ayniqsa, tuzsiz cho'chqa yog'ini yaxshi ko'raman. Taxmin qilingan. Kimman?"
Javob: tit.
Ikkinchi tavsif:
“Men o'rmonlarda yashayman. Mening juda katta ko'zlarim, katta boshim, o'tkir tirnoqlari, ilgak tumshug'im bor. Men tungi qushman, chunki kechalari ham kunduzi ham ko'raman. Mening eshitishim yaxshi, har bir shovqinni eshitaman. Men sichqonlarni ovlayman, hatto qurbaqalarni ham yeyishim mumkin. Taxmin qilingan. Kimman?"
Javob: boyqush.
Tanlovni hakamlar hay'ati baholaydi.
3-tanlov: "Qushlarning nutqi"
G'ozlar chayqaladi
Bulbullar chiyillaydi
Kranlar qichqiradi
O'rdaklar hushtak chaladi
Qarg'alar qichqirmoqda
Qaldirg‘ochlar qichqirmoqda
Kabutarlar qichqiradi
Ko'kraklar chiyillaydi
Boyqushlar chiyillaydi
O'qituvchi: Keyingi musobaqa "Qushlarning suhbati" deb ataladi. Har bir jamoa qushlarning nomi va ularning "suhbati" yozilgan kartalarni oladi. O'qlar yordamida siz kim qanday gapirayotganini ko'rsatishingiz kerak. Birinchi bo'lib to'g'ri javob bergan jamoa g'alaba qozonadi.
Javoblar: g'ozlar qichqiradi, bulbullar hushtak chaladi, turnalar qichqiradi, o'rdaklar qichqiradi, qarg'alar qichqiradi, qaldirg'ochlar chiyillaydi, kaptarlar chiyillaydi, boyo'g'li g'ichirlaydi.
4-tanlov: "Kimning tumshug'i va panjasi"
O'qituvchi: Har bir jamoa qushlarning turli tumshug'lari va panjalari tasvirlangan kartalarni oladi. Sizning vazifangiz qushni tumshug'idan tanib olish va qaysi panjalari bu qushga mos kelishini ko'rsatish uchun o'qlardan foydalaning.
Bu vazifani bajarish uchun 5 daqiqa vaqtingiz bor.
5-tanlov - Kapitanlar tanlovi: "Qushlarning kasblari"
O'qituvchi: Bu musobaqada jamoa sardorlari qatnashadilar. Siz qushlarni qilmishlaridan tanib olishingiz kerak. Qushlarning belgilari va nomlarini o'qlar bilan bog'lashingiz kerak.
Kapitanlar topshiriq kartalarini olishadi.
Qush - baliqchi bulbul
Qush - duradgor qaldirg'och
Tukli boyqush solisti
Tungi yirtqich oʻrmonchi
Qush - quruvchi kormorant
Qush baliqchi (kormorant). Kormorant 5 metr chuqurlikka mukammal sho'ng'iydi va suv ostida shunchalik tez suzadiki, hatto eng epchil baliq ham undan qochib qutula olmaydi. Har bir qush kuniga 700-800 gramm baliq iste'mol qiladi.
Qush duradgor (oʻtinchi). Yog'och o'smirlari soatlab daraxtlarning po'stlog'ini o'yib, u erdan hasharotlarni olib ketishadi, shuning uchun ular: "U o'rmonchi kabi ishlagan", deyishadi.
Tukli solist (bulbul). Ular bu qush haqida shunday deyishadi: "O'rmon orkestrida u birinchi skripka - eng hurmatli va eng jo'shqin.
Tungi yirtqich (boyqush). Boyqushlar sichqonlarni butunlay yutadi.
Qush - quruvchi (qaldirg'och). Eng mohir quruvchi qaldirg'och hisoblanadi. Qaldirg'och uyalari - salanganlar yeyish mumkin. Ular tupurikdan qurilgan. Bu uyalardan osh tayyorlanadi.
O'yin "Qushlar keldi"
O'qituvchi: Endi kapitanlarimiz topshiriqni bajarayotganda, keling, "Qushlar keldi" o'yinini o'ynaymiz. Men faqat qushlarni nomlayman, lekin agar men to'satdan xato qilsam va siz boshqa narsani eshitsangiz, qo'llaringizni qarsak chalishingiz kerak. Boshlanishi.
Qushlar keldi:
Kabutarlar, ko'kraklar,
Chivinlar va chaqqonlar ... (Bolalar qarsak chaladi)
O'qituvchi: Nima bo'ldi, nega?
Talabalar: Pashshalar hasharotlardir.
O'qituvchi: Keling, davom etaylik.
Qushlar keldi:
Kabutarlar, ko'kraklar,
laylaklar, qarg'alar,
Jackdaws, makaron. (Bolalar qarsak chaladi)
O'qituvchi: Keling, yana boshlaylik.
Qushlar keldi:
Kabutarlar, ko'kraklar,
Oqqushlar, martenlar,
Jakdalar va chaqqonlar,
Chayqalar va morjlar. (Bolalar qarsak chaladi)
O'qituvchi: Qushlar keldi:
Kabutarlar, ko'kraklar,
Chibis, siskins,
Jay va ilonlar. (Bolalar qarsak chaladi)
O'qituvchi: Qushlar keldi:
Kabutarlar, ko'kraklar,
Martalar, pelikanlar,
Mayki va burgutlar. (Bolalar qarsak chaladi)
O'qituvchi: Qushlar keldi:
Kabutarlar, ko'kraklar,
qurtlar, bulbullar,
Perchlar va chumchuqlar. (Bolalar qarsak chaladi)
O'qituvchi: Qushlar keldi:
Kabutarlar, ko'kraklar,
Jakdalar va chaqqonlar,
Kapalaklar, siskinlar,
laylaklar, kakuklar,
Hatto boyo'g'li ham shivirlaydi
Oqqushlar, starlinglar....
- Hammangiz zo'rsiz!
O'qituvchi: Va bizning jamoalar uchun oxirgi vazifa - krossvordni topish va kalit so'zni o'qish.
Krossvord uchun savollar.
1. Yorqin vertolyot.
havoda uchib yurgan,
Burun - gulda,
Qanotlar - yuqoriga va pastga. (Kolibri).
2. Bozorga yetib keldi,
Hammaga baland ovozda dedi: “Kar!
Maktabda o‘quvchi bo‘lmasam ham,
Lekin aqlli, chunki men - .... (qarg'a)".
3. U tumshug‘i ostida qop ko‘taradi,
U baliqni ushlab, u erga tashlaydi.
Bu qush gigant
Va u ... (pelikan) deb ataladi.
4. Nihoyat bizga uchib keldi
Bizning eng yaxshi qo'shiqchimiz.
Kunlar va tunlar o'tdi
U kuylaydi. (bulbul)
5. Qishda shoxlarda olma bor!
Ularni tezda yig'ing!
Va birdan olmalar miltilladi
Axir, bu ... (bullfinches).
6. Bizni qishda oziqlantiruvchiga,
Bir qush uchmoqda
Sariq tukli ko'krak bilan -
Tezkor…. (tit).
7. Kulrang qush, mayda qush,
Siz doimo bo'yningizni aylantirasiz.
Bunga ehtiyoj bormi? (Bo'yinbog').
8. Kim sakrab, shitirlaydi, tumshug'i bilan konuslarni ichadi? Ovozi ma'noli, sof Kle! Izoh! Izoh! Hushtak bilan kuylaydi. (Krossbill)
9. Bir oyoqda turadi, Suvga tikiladi. Tasodifiy tumshug'ini qisib qo'yadi - Daryodan qurbaqalarni qidirmoqda. (Heron).
10. Men yog'ochni taqillataman
Men qurt olmoqchiman
Po'stloq ostida yashiringan bo'lsa ham -
Bu hali ham meniki bo'ladi! (o'rmonchi)
11. Quyruq o'z-o'zidan ochildi,
Bo'yalgan fanat kabi.
Quyruqning ustasi bor -
Mustaqil ... (tovus).
12. Hovlida saroy bor,
U yerda qo‘shiqchi yashaydi.
Juda aqlli odam
Va uning ismi ... (yulduzcha).
Kalit so'z: "Qushlarga g'amxo'rlik qiling"
O'qituvchi: Hakamlar hay'ati o'yinimiz natijalarini sarhisob qilar ekan, biz hammamiz birgalikda "Yo'lning yo'lida" qo'shig'ini kuylaymiz.
O'qituvchi: Xulosa qilish va tabriklash uchun so'z hakamlar hay'ati tomonidan beriladi.
Mashhur
- Texnik audit o'z ichiga oladi
- Korxonaning texnik auditi va uni ta'minlash xususiyatlari
- Hurda po'lat konstruktsiyasi spetsifikatsiyalari GOST po'lat po'latdan yasalgan po'latdan yasalgan po'latdan yasalgan buyumlar
- Yoqilg'i granulalarini ishlab chiqarishda xom ashyo sifatida ishlatiladigan talaş sifatiga qo'yiladigan talablar - hujjat turlari va o'lchamlari
- Mini neftni qayta ishlash zavodi distillash blokining biznes-rejasi
- Olti burchakli murvat uchun T shaklidagi kalitlar gost
- Asfalt-beton va organo-mineral aralashmalar uchun mineral kukun
- O'nta eng tezkor linzalar Ob'ektiv diafragma nimani anglatadi
- Shift usuli Shift jadvali nimani anglatadi
- Qanday qilib samarali kompaniya shiorini yaratish kerak